YÖKDİL Hazırlık Kursu

Anasayfa » YÖKDİL Hazırlık Kursu

YÖKDİL

YÖKDİL Sınavı Nedir?

Yökdil sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. Yökdil sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapılmaktadır.

Başarılı olmak için nasıl çalışacağımızı ve hangi sınava çalışacağımızı bilmek çok önemlidir. Planlı ve programlı, yani bilinçli bir hazırlanma süreci geçirerek zamanınızı ve enerjinizi en doğru şekilde değerlendirmiş olursunuz.

YÖKDİL Sınavına Kimler Katılabilir?
Yökdil Sınavı; Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce olarak yapılmaktadır. Bu sınavın gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da yapılması ve yılda iki kez gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Yökdil Sınavına; yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

YÖKDİL Sınavına Hangi İngilizce Seviyesinde Hazırlanmak Gerekir?
Bu sınava yönelik bir eğitimde 50-60 puan hedefleyen bir adayın en az Intermediate (orta) seviyesinde İngilizce bilgisinin olması beklenir. Hedefi 70 ve üzeri puan olan adayların ise Upper-Intermediate (orta üstü) ya da Advanced (ileri) seviyesinde bir dil becerisine sahip olması gerekir.

YÖKDİL Sınavına Nasıl Kayıt Olunur?
Yökdil Sınav başvuruları elektronik ortamda www.yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden ve sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılmaktadır. Adaylar sınava girmek istedikleri alanı sınav başvurusu esnasında seçmektedir.

YÖKDİL Sınavının İçeriği Nedir?
Sınavda, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacaktır. Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden ve yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılmaktadır. Dolayısıyla yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmemektedir. Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilmektedir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilmektedir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) * 100] formülü kullanılmaktadır.

YÖKDİL Sınav Süresi Ne Kadardır?
Adaylara 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilmektedir. Adayların bu süre içerisinde 80 soru cevaplamaları beklenmektedir.

YÖKDİL Sınavında Geçerli Skor Nedir?
Bu sınavdaki geçerli puan doktora başvuru sürecindeki adaylar için en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 puandır. reciyle en yüksek puana ulaşmak mümkündür.

YÖKDİL Sınav Sonucu Kaç Yıl Geçerlidir?

YÖKDİL’in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır. Bu sınav aynen YDS’de olduğu gibi süresiz geçerli olmakla beraber üniversiteler ya da bazı kurumlar kendi şartlarını belirleyip sınav geçerliliğinin süresiyle ilgili limit koyabilmektedirler. Dolayısıyla sınava hazırlık sürecinde YDS puanının kullanılacağı kurumdan bu bilginin kontrol edilmesi gerekir. Bu sınavın sonucu, dil tazminatı için 5 yıl süreyle geçerlidir. Sınava birkaç kez girmiş adayların aldıkları sonuçlar içinde en yüksek olanı geçerli sayılmaktadır.

Özel Kolay Dil Kursunda Yökdil’e Hazırlık

Okul hayatımız boyunca bize öğretilmeyen ingilizcenin test edildiği Yökdil sınavına uzman, tecrübeli Boğaziçi Eğitim Fakültesi mezunu eğitmenler eşliğinde hazırlanma fırsatınız var.

Sizin başarınız bizim referansımız

Detaylar 0507 245 93 57

  Bilgi& Ücretsiz Demo Talebi
  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

  Whatsapp
  Nurgül M.
  Nurgül M.
  Merhaba.
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?